Πρωταθλητές και αήττητοι οι έφηβοι του ΑΟ Πάρου, 62-49 τον Περιστεριώνα Τήνου στον τελικό!

07 Απριλίου 2024 19:04

Τι κι αν έπαιξαν 2 ματς σε 16 ώρες και είχαν το μισό χρόνο ξεκούρασης από τους αντιπάλους τους μετά τους ημιτελικούς, οι έφηβοι του ΑΟ Πάρου κατέκτησαν το πρωτάθλημα Κυκλάδων μένοντας χωρίς ήττα όλη τη χρονιά και επανέλαβαν τον άθλο του τμήματος Νεανίδων του συλλόγου.

Στον τελικό μετά ένα κλειστό πρώτο δεκάλεπτο, 9-8 το σκορ, ο ΑΟ Πάρου με φοβερή προσήλωση τόσο στην ατομική άμυνα, όσο και στις βοήθειες στα επιθετικά ατού του Περιστεριώνα, βρήκε και αυτοπεποίθηση στα σουτ απέναντι στις ζώνες, τελειώνοντας με εκπληκτικό ποσοστό στα τρίποντα και αφού προηγήθηκε με 32-21 στο ημίχρονο, στην επανάληψη διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι διατηρώντας διψήφιες διαφορές και έφτασε σε μία απόλυτα δίκαιη νίκη με 62-49.